Pustynne ciekawostki – o tym nie wiedziałeś!

pustynia

Za pustynie uznajemy miejsca, gdzie roczne opady nie przekraczają 25 cm3.

Obecnie jest ich blisko 30. Zajmują one ogromne tereny na całej powierzchni naszej planety.

Ile zajmują pustynie na Ziemi?

Temat wielkości obszarów o nikłych opadach jest o tyle ciekawy, że zajmuje on blisko 30% wszystkich lądów. Należy także wspomnieć, że Sahara jest dopiero trzecią z największych pustyń.

Pierwsze miejsce zajmuje Antarktyda mająca blisko 14 milionów km2. Kolejne miejsce zajmuje pustynia arktyczna, która zajmuje niewiele mniej niż poprzedniczka. Natomiast czwarte miejsce zajmuje największa pustynia Azji – Gobi.

Pochodzenie nazw pustyń

Wiele nazw obiektów geograficznych pochodzi od nazwiska odkrywcy, elementu charakterystycznego lub elementów mitologii. Podobnie było w tym przypadku, szczególnie jeśli chodzi o Antarktykę. Jej nazwa pochodzi z greckiego mitu i gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

Według tego mitu kochanka Zeusa została przemieniona w niedźwiedzicę, a niczego nieświadomy syn próbował ją upolować. Zeus zainterweniował i wyniósł oboje na nieboskłon. I właśnie od tej niedźwiedzicy pochodzi nazwa Arktyki. Natomiast Antarktyda jest z drugiej strony globu, dlatego nosi nazwę „naprzeciwko Arktyki”. Ciekawe także jest pochodzenie nazwy największej gorącej pustyni świata. Sahara to w języku arabskim pustynia. Swoją drogą pustynia ta, kryje za sobą wiele ciekawostek. Znajdziesz je w portalu naszagazeta.pl dowiesz się np. czy człowiek przyczynił się w jakiś sposób do powstania Sahary?

Pustynia Gobi w zależności od języka może oznaczać „nieskończone morze”, co może wskazywać na jej ogrom dla mieszkańców Chin i Mongolii. Z kolei największa piaszczysta pustynia w języku arabskim oznacza „pustą okolicę”, jednak często stosuje się nazwę uproszczoną, którą tłumaczymy po prostu jako „piach”.